Aleksandra Gabrysiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandra Gabrysiak
Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1942
Radzymin

Data i miejsce śmierci

6 lutego 1993
Elbląg

Przyczyna śmierci

morderstwo

Miejsce spoczynku

cmentarz w Elblągu

Zawód, zajęcie

lekarz

Miejsce zamieszkania

Elbląg

Narodowość

polska

Edukacja

Gdański Uniwersytet Medyczny

Dzieci

Maria (adoptowana)

Tablica upamiętniająca Aleksandrę Gabrysiak na budynku przy ul. 1 Maja w Elblągu w którym mieszkała i zginęła wraz z córką Marią
Grób Aleksandry Gabrysiak, jej córki i rodziców na Cmentarzu Komunalnym Dębica w Elblągu

Aleksandra Gabrysiak (ur. 16 kwietnia 1942 w Radzyminie, zm. 6 lutego 1993 w Elblągu) – polska lekarka, która zginęła na skutek zabójstwa oraz kandydatka do wyniesienia na ołtarze Kościoła katolickiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1962–1968 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, pokonując poważne trudności, związane z niepełnosprawnością spowodowaną krzywicą. Po skończeniu studiów została zatrudniona w Zakładzie Biochemii Klinicznej tejże uczelni. W roku 1979 otrzymała stanowisko kierownika laboratorium w Tczewie. Zatrudniła się też w Poradni Trzeźwości w Elblągu. Jako inicjatorka zorganizowała Dom Samotnej Matki oraz hospicjum[1].

W 1990 roku na dworcu poznała swojego przyszłego zabójcę Zbigniewa Brzoskowskiego (ur. 1972). Miało to miejsce w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy ówczesny 18 latek miał tam spędzić święta. Dowiedziawszy się o tym, postanowiła zaprosić go do swojego domu, myśląć, że doprowadzi jego na prostą drogę, będąc dla jej adoptowanej córki, ówczesnej 16 latki, starszym bratem. Dla szesnastolatki nie był jak brat, gdyż zakochał się w nastolatce. Pomimo udzielenia mu pomocy, zapisując go na terapię dla alkoholików, wrócił do nałogu i dawnego środowiska swych znajomych. Znęcał się nad nimi, a jego środowisko dokonało kradzieży ich mieszkania[2][3][4].

Aleksandra Gabrysiak zdecydowała, że młody Brzoskowski nie będzie z nimi mieszkał. Znalazła dla niego nowy dom i rodzinę, która postanowiła mu pomoc, lecz ten też ich nie docenił, okradł tych ludzi i uciekł. Sam osiemnastolatek, mieszkając na ulicy, nadal nachodził doktor Ole i jej córkę[3].

6 lutego 1993, trzy lata po pierwszym spotkaniu, Zbigniew Brzoskowski po tym, jak dostał 24 godziną przepustkę z więzienia, w którym odsiadywał wyrok za kradzież z włamaniem, ponownie pojawił się w domu Gabrysiaków i zastał samą córkę Gabrysiak, Marysię, którą zaczął torturować, mordując młodą nastolatkę. Gdy do mieszkania weszła jej matka, zamordował i ją[3].

Aleksandra Gabrysiak i jej córka zostały pochowane na elbląskim Cmentarzu Komunalnym Dębica[4][5].

Zabójcę Gabrysiak skazano na karę śmierci, będąc ostatnim skazanym na taką wysoką karę, ale później zmieniono wyrok na karę dożywotniego pozbawienia wolności[3], w związku z tym mógł po 25 latach starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie[2]. Wspominając to, Brzoskowski orzekł, że nie żałuje tego co zrobił[3][2].

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

6 lutego 2023 w 30 rocznicę śmierci Aleksandry Gabrysiak, biskup elbląski Jacek Jezierski podczas eucharystii w elbląskim hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak, ogłosił o rozpoczęciu dzień wcześniej jej procesu beatyfikacyjnego[6][7]. Postulatorem procesu został ksiądz Marcin Pinkiewicz[8].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Ustanowiono coroczną nagrodę Okręgową Izby Lekarskiej jej imienia. Nazwano jej imieniem Hospicjum w Elblągu oraz ulice w Gdańsku. W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie postawiono jej pomnik[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Aleksandra Gabrysiak. [dostęp 2015-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
  2. a b c Jak przeżyć dożywocie. polityka.pl, 19 lutego 2011. [dostęp 2023-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. a b c d e Ona dała mu dach nad głową, on zamordował jej córkę i ją. Był ostatnim skazanym na śmierć. natemat.pl, 18 marca 2021. [dostęp 2023-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. a b Pomagała wszystkim. Zginęła, wraz z córką, z rąk jednego ze swoich podopiecznych. Mija 30 lat od śmierci Doktor Oli. tvn24.pl, 6 lutego 2023. [dostęp 2023-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. śp. ALEKSANDRA GABRYSIAK. elblag.artlookgallery.com. [dostęp 2023-02-07].
  6. 30. rocznica śmierci dr Aleksandry Gabrysiak. elblag.gosc.pl. [dostęp 2023-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  7. Doktor Ola na ołtarze?. portel.pl. [dostęp 2023-02-07].
  8. Jest postulator procesu o beatyfikację dr Gabrysiak. elblag.gosc.pl. [dostęp 2023-06-21].